Korea je nepochybně místem, kde si každý gurmán a labužník přijde na své. Je pravdou, ze Korea, Japonsko a Čína nejsou země od sebe příliš vzdálené, ale co tradičních kuchyni těchto zemi týče, ty jsou si na míle vzdálené. Ačkoliv skoro v každé části Koreje existuje nějaká místní specialita, v Soulu můžete ochutnat vše, na co si jenom vzpomenete. Korejská kuchyně je charakteristická tím, ze většina jídel je dosti pikantních a spojujícím prvkem jsou chilli papričky, česnek, pasta ze sojových bobu, sojová omáčka, zázvor a sezam. Nepostradatelnou přílohou téměř ke každému korejskému jídlu tradiční "kimčchi". Každá provincie má své specifické, tradiční kimčchi a celkový počet druhu kimčchi přesahuje 200. Existuje "bäčchu kimčchi" z čínského zeli, ředkvové kimčchi "kkaktugi", okurkové "oi kimčchi", bíle "bak kimčchi", vodové "mul kimčchi" atd. O kimčchi, jeho druzích, přípravě a historii existuje mnoho publikaci a v Soulu naleznete dokonce "kimčchi muzeum". Základním, nejznámějším a také nejprodávanějším druhem je tzv. "baechu kimčchi", kimčchi připravované z čínského zeli. Hlavními ingrediencemi kimčchi je česnek, prášek ze sušených chilli papriček, zázvor, rybí omáčka a sul. Právě kimčchi by před tím, než je podáváno na stul, mělo po dobu zhruba dvou měsíců zrát v kamenném sudu zakopaném v zemi.
"Kuk" a "tchang" jsou korejské "polévky" připravované na mnoho způsobu. Jsou podávané jen jako příloha téměř ke každému korejskému jídlu nebo i jako hlavni jídlo. Hlavními surovinami těchto polévek je hovězí maso, různé druhy zelenin, pasta ze sojových bobu či mořští živočichové. Mezi nejznámější "polévky" patří "Samgje-tchang" s uvařenou celou slepici, rýží, česnekem a ženšenem anebo "Maun-tchang" s vařenou rybou, zeleninou a chilli, která ovsem bývá často velmi pikantní. Dalším druhem jakési polévky je tzv. "ččigä". Na rozdíl od "kuk" je zde polévkové substance podstatně méně, ale o to bohatší je množství ingredienci a podává se většinou ještě vařící v horké kamenné misce. Mezi nejpopulárnější a nejoblíbenější "ččigä" zřejmě patří "Twendžang-ččigä" (z pasty ze sojových bobu) anebo "kimčchi-ččigä", kde hlavni substanci je, jak už sám název napovídá, kimčchi.
Dalšími typickými jídly jsou například "Pulgogi", hovězí maso naložené v česneku, sojové omáčce, jarních cibulkách a sezamovém oleji které si většinou sami grilujete na rozpálené plotynce na vašem stolu, nudle "čapčchä" se zeleninou a houbami ochucené sezamovým olejem, sojovou omáčkou a sezamovými jadérky a nebo ledové nudle "nängmjon", jejichž tak trochu nevýrazná chuť může cizinci připadat zvláštní. Jsou ovsem i pálivé ledové nudle "Bibim-nängmjon", jejichž chuť je pro strávníka z ciziny někdy naopak až příliš výrazná. Mezi Korejci je často oblíbenou specialitou "Ho", čerstvě nakrájená ho - hö (syrova ryba -něco jako je japonské "sašimi"), kterou si namáčíte buďto v pastě z chilli papriček, sojových bobu nebo ve wasabi (pikantní japonská pasta zelené barvy). Předkrmem před "Ho" bývají často chutné proužky ze syrové medúzy. Je známo, že korejskou specialitou je i psi maso. Neznamená to ovšem, ze Korea je zemi Antousku a psům není radno se volné pohybovat po ulicích. Pro konzumaci psu je určena pouze speciální jedna psi rasa pro tyto účely chovaná. Restaurace, kde je nabízeno psi maso naleznete pod názvem "pošintchang". Tato pochoutka je oblíbená spíše u starších generaci a mnozí z mladší generace Korejců dokonce pojídání psího masa odsuzuje. Zastanci konzumace psího masa naproti tomu tvrdí, že pes má podobné vitální funkce jako člověk a psi maso je nejchutnější a pro člověka to nejzdravější.
Korejská kuchyně se také vyznačuje tím, ze je často k hlavnímu pokrmu podáváno nesčetné množství příloh. Stul je tak někdy často doslova zaplněn mnoha miskami a talířky ve kterých naleznete různé druhy kimchi, nakládaných zelenin a česneku, bobu, listi a mnoho dalších pochutin vyráběných ze všemožných trav, ryb, sépii, chobotnic nebo jiných mořských živočichů. Říká se, ze Korejci dokáží zpracovat k jídlu skoro vše, co roste a pokud vyzkoušíte tradiční korejskou kuchyni, tak tomu s velkou pravděpodobností i uvěříte.
Dík patří mému bráchovi, který tento text připravil a další konsultoval.